Rok ve znamení „želvy“
Mladoboleslavská Montana se dál rozrůstá. Letos se chce zaměřit na začleňování robotů přezdívaných želva do logistických systémů pro firmy.
Představy tvůrců slavné české komedie Marečku, podejte mi pero! z roku 1976 o plně automatizované továrně už nezůstávají jen v hlavách tvůrců snímku a diváků. V Mladé Boleslavi, srdci automobilového průmyslu, je už dávno přeměnili v realitu a jdou ještě mnohem dál. Tedy aspoň v tamní firmě Montana, která se specializuje na automatizaci průmyslu.
V letošním roce se tady chtějí zaměřit na dodávky stále populárnějších kolaborativních robotů MIR od společnosti Mobile Industrial Robots a především na jejich začleňování do logistiky ve firmách. Díky tomuto mobilnímu robotu, který svým pojetím trochu připomíná želvu, odpadne zaměstnancům ruční přesouvání těžkých břemen a také zmizí chybovost v logistice. Robot totiž chyby nedělá a také nepotřebuje žádnou pauzu. Zaměstnance ve firmách pak lze přesunout na práci s vyšší přidanou hodnotou.
„Naším cílem je želvu co nejvíce integrovat do dalších řešení a systémů, které jsme rovněž připraveni zákazníkovi na přání vyrobit a dodat,“ vyzdvihuje ředitel Montany Martin Kouřil a nadšeně ukazuje, jak lze robota naučit, aby po předem přesně stanovené trase přivezl zboží nebo nějaké součástky na určené místo, automaticky se připojil například k přepravníku, kam zboží sám vyloží, a ještě do přepravní linky předá prostřednictvím kódů potřebné informace o dovezeném produktu.
Robot pauzu nepotřebuje
„Želva“, jak tu robota přezdívají, nejenže umí náklad dopravit, ale také jej umí zvednout do potřebné výšky a vyložit. „Dalo by se říci, že jsme na začátku soumraku ekonoristů a logistiků,“ říká Kouřil. Podotýká, že jde o mimořádně bezpečné zařízení, které dokáže spolupracovat s lidmi, včas zastaví před překážkou a především díky softwaru a čidlům jeden robot nikdy nenarazí do druhého. „Jediným nebezpečím pro tuto ‚želvu‘ je tak paradoxně lidský element, například kdyby do ní v rychlosti naboural ekonorista. Samotné zařízení nikdy do ničeho nenarazí,“ zdůrazňuje Kouřil. Zajímavé také je, jak rychle ceny takových technologií klesají. Ještě před několika lety by si je mohli dovolit jen vyvolení, dnes lze takového robota pořídit za cenu od půl milionu. „Přitom pracuje na tři směny i o víkendech, nechce na dovolenou, nemá nemocné děti a ani nepotřebuje na toaletu,“ usmívá se.
V Montaně se specializují na dodávky celých logistických nebo výrobních systémů a linek. Ty jsou inovativně navrhovány tak, aby byl ve výrobních halách efektivně využíván prostor a aby byly pokud možno za všech okolností stále funkční. „Vyvíjíme logistické systémy, na které jsme opravdu pyšní. Jejich praktičnost začínají klienti stále více doceňovat,“ říká Kouřil. Vyzdvihuje rychlost, s jakou lze takový systém konfigurovat a vyrobit přesně podle přání zákazníka. „Dalším stupněm jsou právě mobilní roboty ‚želvy‘, které do nich umíme zakomponovat a tím snížit náklady zákazníka, návratnost je do dvou let,“ dodává.
Odmítá přitom obavy, že tyto nové technologie v budoucnu připraví lidi o práci, přestože některé pozice přitom logicky skutečně zaniknou. „Na druhé straně díky tomu na trhu práce vznikají nová místa ve výrobě těchto technologií, v jejich servisu a údržbě,“ míní Kouřil. Další rozvoj těchto zařízení přitom přirovnává k chytrým mobilním telefonům. „Dříve si je mohl dovolit málokdo, dnes ho má téměř každý a za dostupnou cenu. Každému, kdo má sériovou výrobu, se automatizace výroby vyplatí,“ uvedl.
Také kvůli vývoji nových technologií a díky novým zakázkám se Montana stále lehce rozrůstá. Hledat nové zaměstnance na vyčerpaném trhu práce ale není jednoduché. „Pociťujeme trend, že některé firmy již nejsou dále schopné navyšovat mzdy, a někteří jejich zaměstnanci proto chtějí změnu. Ani my nedokážeme zaměstnance přeplácet, ale umíme jim nabídnout klidnější práci v zakázkové výrobě, nové zkušenosti včetně,“ říká šéf Montany. „Nadále nabíráme nové zaměstnance, přičemž si chceme hlavně vychovávat vlastní talenty,“ dodal Kouřil.
Článek z MF Dnes, 28.3.2019